DRUHÁCI VE ŠKOLE V PŘÍRODĚ

V týdnu od 15. do 19. května si druháci užívali života na statku v pobytovém středisku Ekocentra Paleta v Oucmanicích. Hospodáři se opravdu nenudili. V pondělí se seznámili s celým hospodářstvím a rovnou se pustili do případu kompost. Zjistili, kam věci z kompostu mizí, pozorovali malé pachatele mikroskopem. Večer se všichni naučili třídit správně odpad.
V úterý se v programu Živá a mrtvá voda dozvěděli, jak voda putuje přírodou, na co ji potřebují lidé, jak se voda pro lidi získává a upravuje a co se děje s vodou odpadní. O tom, jak se odpadní voda čistí, se mohli přesvědčit důkladnou exkurzí v místní kořenové čistírně odpadní vody přímo na pozemku statku. Úterní den pokračoval vlastnoručním vyřezáním lžíce z javorového dřeva, seznámením s hrami, které hrály naše prababičky a pradědečkové a přípravou večeře o několika chodech.
Ve středu jsme se vydali na pěší výlet do Chocně. Cestou nás doprovázel osel Amos a děti se střídaly v jeho vedení.
Ve čtvrtek všichni na statku pracovali - na zahradě, na políčku i u zvířat. Vyzkoušeli si všechno, co musel hospodář za jeden den zvládnout. Včetně přípravy dřeva do pece a upečení chleba, zpracování čerstvě nadojeného mléka na tvaroh a jogurty i tlučení másla.
V pátek jsme zkoumali byliny a vařili léčivé čaje. Poté jsme k svačince zkonzumovali veškeré jídlo, které jsme si den předtím vyrobili. Týden byl nádherný a nám zůstanou v paměti příjemně strávené chvíle.

 

 

Projekty realizované školou byly podpořeny z OPVK, který je spolufinancován ESF a státním rozpočtem České republiky.